15.2 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Pas anëtarësimit në NATO, kryeministri suedez: Rusia do të mbetet një kërcënim serioz

Kryeministri i Suedisë ka reaguar pas lajmit se vendi i tij është bërë anëtari më i fundit i NATO-s.

Ulf Kristersson tha se “uniteti dhe solidariteti do të jenë dritat udhëzuese të Suedisë si një anëtare e NATO-s.

“Ne do të ndajmë barrën, përgjegjësitë dhe rreziqet me aleatët tanë”, pohoi shefi i qeverisë suedeze, shkruan skynews.

Ai paralajmëroi se “Rusia do të mbetet një kërcënim serioz për sigurinë euro-atlantike”.

Suedia, e cila u bë sot anëtarja e 32-të e aleancës ushtarake në një ceremoni në Uashington, ka ndryshuar qëndrimin e saj historikisht neutral në përgjigje të kërcënimit nga shteti rus.

Ndryshe, një ceremoni e ngritjes së flamurit është planifikuar në selinë e aleancës në Bruksel të hënën për të shënuar ceremonialisht pranimin.

Kujtojmë se fqinja e Suedisë, Finlanda iu bashkua aleancës më 4 prill. Me dy vendet nordike në aleancë, NATO kontrollon pothuajse të gjithë Detin Baltik – një goditje strategjike për Rusinë.

Suedia ka gjithashtu një ushtri të pajisur mirë dhe një industri të fortë armësh. Vendi synon të shpenzojë 2.1 për qind të GJDP-së për mbrojtjen këtë vit, mbi objektivin e NATO-s dhe pothuajse dyfishin e asaj që shpenzonte deri në vitin 2020/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...