7 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Pasi po hetohet Dodiku për mohim gjenocidi, eurodeputeti holandez lëvdon prokurorinë boshnjake

Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, i është gëzuar lajmit se Zyra e Prokurorit në Bosnje e Hercegovinë ka hapur rast kundër anëtarit serb të Presidencës boshnjake, Milorad Dodik, për mohim të gjenocidit.

“Sa herë që Milorad Dodik mohon gjenocidin e Srebrenicës, ai godet me këmbë mbi varret e 8372 viktimave, hap plagët e familjeve të tyre dhe shkel me dashje çdo perspektivë për pajtim të besueshëm”.

Duke e cilësuar si veprim të shkëlqyer vendimin për padi, Reuten tha se Dodik duhet të përballet me drejtësinë.

Reuten është edhe raportues për liberalizimin e vizave për Kosovën në Parlamentin Europian.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...