21.7 C
Pec
E shtunë, 13 Prill, 2024

Pasuria lidhet më shumë me ADN-në sesa me punën dhe fatin

Pasuria dhe suksesi mund të jenë më pak të lidhura me punën e vështirë apo fatin dhe më shumë kanë të bëjnë me ADN-në.

Një analizë e 286,000 britanikëve tregoi se përbërja gjenetike e atyre që fitojnë mbi 100,000 funte ndryshonte nga ata me të ardhura të ulëta.

Studimi vuri në dukje 24 ‘gjene të arta’ që ndikojnë në inteligjencën, sistemin imunitar dhe forcën e muskujve dhe zemrës – dhe kështu mund të bëjë dallimin midis suksesit ekonomik dhe varfërisë.

Ky hulumtim ndjek punën në Qendrën për Plakjen Kognitive në Edinburg.

Tre të katërtat e gjeneve janë të lidhura me inteligjencën, zbuluan shkencëtarët.

Por atributet fizike gjithashtu ndikojnë në shanset për të qenë të pasur dhe disa prej tyre mund të trashëgohen./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...