35 C
Pec
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

Pavarësia e ShBA-së festohet edhe në Kosovë – Vlerësohet lartë kontributi për shtetndërtim

Për nderë të 4 Korrikut – Ditës së Pavarësisë së ShBA-së, Shoqata “Miqtë e Amerikës”, ka mbajtur disa aktivitete pranë shtatores së ish-presidentit Bill Clinton.

Fillimisht, Zjarrfikësit e Prishtinës pastruan shtatoren e presidentit Clinton, ku më pastaj togu Ceremonial i FSK-së ngriti flamurin e ShBA-së.

Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës” Agim Rexhepi ka thënë se kjo festë nuk është vetëm e Amerikës por e tërë Kosovës.

Ai falënderoi Amerikën për kontributin që ka dhënë për Kosovën.

“Ne sot po festojmë 4 Korrikun – Ditën e Pavarësisë së Amerikës, mirëpo kjo datë nuk është vetëm ditë ndërkombëtare e amerikanëve por edhe e Kosovës. Vlerësojmë veprimet e ShBA-së me aleatët që kanë bërë para luftës, gjatë dhe pas luftës për krijimin e Kosovës, institucioneve të saj dhe avancimin e tyre. Kjo festë nuk është vetëm e amerikanëve, falë jush ne mundemi të festojmë 4 Korrikun. 4 Korrikun e llogarisim si 28 Nëntorin e kombit tonë”, ka thënë Rexhepi.

Drejtori për sigurinë e OSBE-së, Edward Andersan ka thënë se pas çdo sakrifice që ka pasur Kosova do të vijë diçka e mirë.

“Mund të them personalisht në sakrificën e madhe dhe të tragjeditë e mëdha mund të ndërtohen gjëra të mëdha, qashtu siç ka ndodhur në Kosovë. Kjo ditë është për tu mbajtur mend që pas çdo gjëje mund të bëhet diçka e mirë”, u shpreh Andersan.

Aktiviteti përfundojë me vizitën e ekspozitës me simbole të shtetit amerikan e shtetit të Kosovës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...