0.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Peci garanton për cilësinë e grurit: Ka mundësi të mbulojmë 70% të nevojave me grurë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, tha se këtë vit Kosova ka shënuar rekord sa i përket mbjellës së grurit.

Madje sipas tij, në bazë të të dhënave të para vendi ka mundësi që të mbulohen 70% e nevojave me grurë.

Përderisa ka garantuar se cilësia e grurit është e mirë dhe nuk ka vend për shqetësim.

“Pothuajse se sezoni e korrjeve-shtrirjeve ka përfunduar jemi në fazën finale të raporti në nivel komunal. Këtë vit Kosova ka rekord në të mbjella në të gjitha kulturat e posaçërisht me sektorin e drithërave”.

“Mbi 66 mijë hektar janë të mbjellura me grur, niveli i rendimentit rendimente diku sillet afër 4 tonë për hektarë. Kemi diku 70% të mbulueshmërisë së nevojës së tregut. Nuk ka vend për shqetësim, tash kemi edhe një stabilizim edhe në tregjet ndërkombëtare”, tha ai.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...