7.5 C
Pec
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Pentagoni thotë se balona kineze mund të lëndonte njerëz nëse rrëzohet

Sekretari i shtypit i Pentagonit, Brig. Gjenerali Pat Ryder shpjegoi pse zyrtarët kanë vlerësuar se do të ishte e rrezikshme të rrëzohej balona e dyshuar e spiunazhit kinez që fluturonte mbi Shtetet e Bashkuara kontinentale.

“Për sa i përket madhësisë, nuk jam në gjendje të hyj në specifikat përveçse të them se është mjaft e madhe që, përsëri, duke rishikuar qasjen tonë, ne e kuptojmë se çdo fushë e mundshme e mbeturinave do të ishte e rëndësishme dhe potencialisht do të shkaktonte lëndime të civilëve or vdekje, ose dëme të konsiderueshme materiale”, u tha Ryder gazetarëve gjatë një konference në Pentagon.

“Kjo është pjesë e llogaritjes për sa i përket vlerësimit tonë të përgjithshëm, por përsëri, ne do të vazhdojmë ta monitorojmë atë, do të vazhdojmë të rishikojmë opsionet tona dhe do t’ju mbajmë të përditësuar sa më shumë që të keni mundësi”.

Ryder mohoi kategorikisht pretendimin e qeverisë kineze se balona që udhëton mbi Shtetet e Bashkuara kontinentale i shërben një qëllimi kërkimor civil.

“Ne jemi të vetëdijshëm për deklaratën e (Republikës Popullore të Kinës)”, tha Ryder në një konferencë shtypi në Pentagon në Arlington, Virxhinia, transmeton Telegrafi.

“Megjithatë, fakti është se ne e dimë se është një tullumbace vëzhgimi. Dhe nuk do të jem në gjendje të jem më konkret se kaq”, tha zëdhënësi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...