5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Për 2 muaj do të nisin punimet për autostradën Prishtinë-Pejë, respektivisht rruga Kievë-Zahaq

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka mbajtur konferencë për medie, me rastin e dorëzimit të projektit final të autostradës Kijevë – Zahaq nga Njësiti Mbikëqyrës dhe ai i konsulencës nga BERZh.

Me këtë rast, Lekaj tha se për këtë projekt gjigant të përmbledhur në 240 dosje që përmbajnë të dhënat e detajuara për këtë autostradë, elaboratet shpronësuese e lejen mjedisore, brenda dy ditësh do të hapet edhe tenderi për përzgjedhjen e punëkryesit.

Me përfundim të procedurave tenderuese, punët në teren për realizimin e autostradës Kijevë – Zahaq, sipas kreut të MIT, pritet të fillojnë brenda dy muajsh.

I gjithë ky projekt do kap vlerën e 238 milionë eurosh dhe pritet të përfundojë brenda 36 muajsh.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...