9.9 C
Pec
E martë, 23 Prill, 2024

Përfundon takimi i Kurtit me komandantin e KFOR-it dhe shefin e EULEX-it

Kosova sot ka hyrë në ditën e 17-të prej kur grupe kriminale vendosën barrikada në veri të vendit. Për pasojë është vështirësuar liria e lëvizjes dhe puna e policisë. Në këtë situatë kryeministri i vendit, Albin Kurti ka zhvilluar takim me komandantin e KFOR-it dhe Shefin e EULEX-it.

Në njoftimin dërguar mediave theksohet se në takim është diskutuar për veprimet e strukturave kriminale në veri, ku u konstatua se “liria e lëvizjes duhet të rivendoset dhe se nuk duhet të ketë barrikada në asnjë rrugë”.

Në takim kanë qenë të pranishëm edhe zv.kryeminsistri Besnik Bislimi dhe Ministri iPunëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

“U bisedua për bashkëpunimin e afërt ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës, Forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR) dhe misionit EULEX, përbrenda mandateve që kanë. U fol edhe lidhur me veprimet e strukturave kriminale në veri të Republikës së Kosovës, që cenojnë rëndë sigurinë në vend.

Konstatim i përbashkët nga ky takim është se liria e lëvizjes duhet të rivendoset dhe se nuk duhet të ketë barrikada në asnjë rrugë”, thuhet në njoftim.

Tutje, komunikata e zyrës së kryeministrit thekson se “gjatë takimit u pajtuan për vazhdimin e bashkëpunimit të ngushtë ndërinstitucional dhe bashkërendimin e veprimeve, në shërbim të paqes dhe sigurisë për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, që është qëllim dhe prioritet i përbashkët i institucioneve të Republikës së Kosovës, KFOR-it dhe EULEX-it”.

“U theksua profesionalizmi, maturia dhe guximi i dëshmuar i Policisë së Kosovës, në ruajtje të sigurisë dhe rendit publik në mbarë territorin e Republikës së Kosovës”, përfundon komunikata./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...