31.4 C
Pec
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Përmbytjet në Libi – raportohet për 10 mijë persona të zhdukur

Rreth 10 mijë njerëz mendohet të jenë zhdukur pas përmbytjeve të mëdha në Libi, ka thënë Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq (IFRC).

Një e katërta e qytetit lindor Derna u vërshua nga ujërat e përmbytjeve kur digat shpërthyen pas një stuhie, me më shumë se 1,000 trupa të gjetur deri më tani, raporton Sky News.

“Mund ta konfirmojmë nga burimet tona të pavarura të informacionit se numri i personave të zhdukur po arrin në 10 mijë deri më tani”, ka thënë kreu i IRFC-s në Libi, Tamer Ramadan.

“Numri i të vdekurve është i madh dhe mund të arrijë në mijëra”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...