10.4 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Përse duhet të përdoret Rripi i Sigurimit

Shifrat tashmë janë të njohura, rreth 40.000 njerëz vdesin çdo vit në aksidentet me makinë. Shkaku kryesor i vdekjeve për moshat nën 35 vjeç është mungesa e vëmendjes për vënjen e rripit te sigurimit. Sipas ekspertve te komunikacionit ,rripi i sigurimit mund të kishte parandaluar pothuajse gjysmën e këtyre aksidenteve.

Rripi i sigurimit duhet të vendoset në mënyrë të rregullt. Të dy shiritat duhen vendosur në mënyrë komode për të transferuar impaktin e përplasjes tek kocka e legenit dhe shpatullës të cilat e suportojnë më mirë impaktin se pjesët e tjera të trupit. Me vetëm një rrip mbi shpatull ju mund të rrëshqisni dhe të mbyteni me litarin, ndërsa vetem me rripin e poshtëm, pra atë adominal, gjatë përplasjes nuk e mbroni dot fytyrën tuaj në goditjen me timonin. Pra funksionon kur i vini të dy shiritat.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...