7.5 C
Pec
E shtunë, 20 Prill, 2024

Pesë luanë arritën të arratiseshin nga rrethimi i tyre në kopshtin zoologjik të Australisë

Kopshti zoologjik Taronga në Australi ka publikuar një video që tregon se si pesë luanë i shpëtuan rrethojës së tyre duke i gërvishtur telat dhe më pas duke dalë nga telat.

Pesë luanët, prej tyre katër këlysh, mund të shihen derisa gërvishtin gardhin përpara se të ngushtoheshin poshtë daljes dhe të vazhdojnë të enden jashtë ekspozitës së tyre në Sidnej.

Arratisja në fillim të shtatorit shkaktoi një bllokim të kopshtit zoologjik, duke u lëshuar alarmi me “kodin një”.

Stafi dhe vizitorët kërkuan strehim derisa luanët u kthyen në rrethimin e tyre.

Pamjet e publikuara të enjten tregojnë luanët të ngjitur afër gardhit pasi u arratisën – derisa luanesha Maya mbeti brenda rrethimit.

Këlyshët Luzuko, Zuri, Khari, Malika dhe babai Ato gjetën një rrugëdalje, por, sipas një deklarate nga kopshti zoologjik i Targona, ata qëndruan të qetë përpara se të përpiqeshin të ktheheshin vetë.

“Pesë luanët u enden me qetësi brenda disa metrash nga ekspozita e tyre kryesore, përpara se të përpiqeshin në mënyrë aktive të gjenin rrugën e tyre nën gardh, ndërsa luanesha Maya dhe rojtarët filluan t’i thërrisnin”, tha kopshti zoologjik të enjten. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...