0.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Pesë të vdekur nga tërmeti në Filipine

Numri i të vdekurve nga një tërmet i fortë në jug të Filipineve u rrit në pesë të shtunën pasi autoritetet raportuan më shumë viktima në dy provinca.

Tërmeti me magnitudë 6.7 që goditi rajonin Mindanao mesditën e së premtes shkaktoi shembjen e një pjese të tavanit të një qendre tregtare, shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike dhe bëri që njerëzit të iknin në rrugë.

Rënia e mbeturinave nga qendra tregtare në General Santos City shtypi një grua për vdekje, ndërsa 19 persona të tjerë u trajtuan për tronditje, tha kapiteni i policisë së qytetit Ari Noel Cardos, shkruan The Guardian.

Policia raportoi më herët vdekjen e një çifti të ngujuar nën një mur betoni të shembur në General Santos, ku rreth 30 studentë u trajtuan gjithashtu për vështirësi në frymëmarrje.

Një person tjetër u vra nga një strukturë prej çeliku në rënie në komunën e Glan, në provincën Sarangani, tha oficeri i policisë Paul Mesalido. Tërmetet janë një dukuri e shpeshtë në Filipine./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...