21.6 C
Pec
E hënë, 5 Qershor, 2023

Peticioni për rastin “Kumanova” dërgohet në Parlamentin Evropian

Ditën e 8 janarit është dërguar një letër – peticion, në Parlamentin Evropian, Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, krerët e shtetit të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, ku është kërkuar rigjykimi dhe trajtimi seriozisht i grupit të rastit “Kumanova”.

Më 18 qershor të vitit të kaluar u organizua prtoestë në Dyseldorf, teksa Këshilli Inicues i Komuniteti Shqiptar në Dyseldorf me rrethinë nisi edhe nënshkrimin e peticionit.

Këshilli falënderoi të gjithë ata që morën pjesë në protestë, sidomos nënshkruesit e peticionit, të cilët përkrahin idenë për rishikimin e rastit dhe lirinë e grupit “Kumanova”, ndaj të cilit thuhet se ka pasur komplote./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...