22.6 C
Pec
E enjte, 28 Shtator, 2023

Petkoviq: Rreziku i një krize të re vjen nga Prishtina dhe nga Albin Kurti

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se rreziku i një krize të re në veri të Kosovës po fshihet pikërisht nga Prishtina, si dhe se të gjitha incidentet, provokimet dhe përshkallëzimi i situatës vijnë vetëm dhe ekskluzivisht nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Petkoviq ka reaguar ndaj deklaratës së Kurtit se Beogradi po shkakton përshkallëzimin në veri të Kosovës.

“Të gjitha incidentet, provokimet dhe përshkallëzimi i situatës në veri të Kosovës vijnë vetëm dhe ekskluzivisht nga Albin Kurti, si gjeneratori i vetëm i krizës atje, por edhe në zonën e Ballkanit Perëndimor, që së fundmi e ka demonstruar edhe në Maqedoninë e Veriut”, tha Petkoviq.

Petkoviq thotë se Kurti po përpiqet të mbulojë rezultatet e politikës së tij të dështuar duke provokuar tensione.

“Rreziku i një krize të re në veriun e Kosovës fshihet pikërisht nga Prishtina, e cila, duke gjeneruar tensione në veri, po përpiqet të mbulojë rezultatet e politikës së saj katastrofike dhe nuk ka asnjë spin që mund të maskojë fakti që bashkësia ndërkombëtare e sheh edhe si burim jostabiliteti në veri të Kosovës, për shkak të së cilës masat ndëshkuese ndaj Kosovës janë ende në fuqi”, ka theksuar Petkoviq.

Ai tha se paqja e brishtë në Kosovë reziston dhe ruhet falë vendosmërisë së popullit serb, i cili, siç theksoi, “nuk bie në provokimet e përditshme të regjimit në Prishtinë me muaj të tërë”.

“Dhe kush bën përpjekje mbinjerëzore për t’i rezistuar të gjitha presioneve dhe lëvizjeve të Kurtit dhe levave të tij të pushtetit që synojnë serbët. Policia dhe njësitë e tij speciale vazhdojnë të pushtojnë veriun e Kosovës, si dhe ndërtesat serbe ku kryetarët e tij ulen, të cilët bëjnë lëvizje që kërcënojnë drejtpërdrejt jetën e serbëve në këto zona, arrestojnë serbët për shqiptimin e fjalëve dhe mospajtimin me metodat e pushtimit, duke u përpjekur në të njëjtën kohë për t’u marrë serbëve koren e bukës, duke i hedhur punëtorët në rrugë. Lërini rastet sociale pa ndihmë”, tha Petkoviq.

Petkoviq ka shtuar se kështu duket “de-përshkallëzimi i Kurtit”.

“Ndërsa në realitet ai bën miq dhe përqafon me kriminelë dhe shpërndarës droge, prandaj do të ishte më mirë që t’i nënshtrohej testeve të duhura para çdo fjale të folur, sepse deklaratat dhe qëndrueshmëria që ai tregon ditë pas dite mund të justifikohen vetëm me këtë. “, tha Petkoviq./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...