9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Petritsch kërkesë Kosovës dhe Serbisë për vetëpërmbajtje: Të mos arrihet ngërç politik që çon në përshkallëzim ushtarak

Ish-i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për Kosovën, Wolfgang Petritsch ka folur për situatën mes Kosovës dhe Serbisë dhe vendimeve të fundit të marra nga Qeveria e cila solli reagime të shumta nga ndërkombëtarët, siç ishte çështja e dinarit.

I pyetur nëse reagimi i ndërkombëtarëve është vetëm i dukshëm, ai thotë se i duket se bashkësia ndërkombëtare nuk i qaset me vendosmëri të plotë në parandalimin e gjërave të pafavorshme, sepse, për shembull, dihet që BE-ja nuk i zbaton vendimet me vendosmëri se kur do të vijnë zgjedhjet.

“Me bashkësinë ndërkombëtare, veçanërisht në BE, pak para zgjedhjeve, pas të cilave do të kemi një komision të ri evropian, një përfaqësues të lartë për politikën e jashtme dhe të sigurisë, dhe ndoshta një negociator të ri në vend të Miroslav Lajçakut, kam përshtypjen se ata nuk po afrohen me vendosmëri të plotë në parandalimin e gjërave të pafavorshme. Në BE dihet se kur vijnë zgjedhjet, politika nuk zbatohet më me një vendosmëri të tillë, fatkeqësisht”, tha Petritsch.

Ai beson se duhet kërkuar vetëpërmbajtje nga të dyja palët, për të mos arritur në një ngërç politik, i cili mund të çojë në përshkallëzim ushtarak.

“Kjo duhet të parandalohet me çdo kusht. Unë bëj thirrje për përgjegjësinë e politikanëve të përfshirë,” paralajmëroi Petritsch për Kosovo-Online.

Pyetjes se çfarë mund të pritet nga zgjedhjet e BE-së në Ballkan, duke pasur parasysh popullaritetin në rritje të së djathtës, ai përgjigjet duke shprehur shqetësimin për rezultatin e zgjedhjeve të BE-së, si dhe pas zgjedhjeve amerikane në nëntor.

“Kjo mund të sjellë të gjithë situatën në një situatë të re, e cila shpresoj se nuk do të jetë barrë e Ballkanit Perëndimor, Serbisë, Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës. Duhet të kuptohet se politika nacionaliste, si dhe politika e Trumpit “Amerika së pari” , nënkuptojnë gjëra që në pamje të parë duken të mira, por në fund bëjnë dëm. Sidomos në Ballkanin Perëndimor ku po punohet për integrimin e rajonit në BE, për forcimin e Bashkimit duke konsoliduar territorin… Ky nuk është një zgjerim, sepse Ballkani Perëndimor është i rrethuar nga vendet e BE-së dhe kjo nuk duhet harruar”, tha Petritsch.

Ai i bën thirrje Kosovës që të udhëheqë një politikë kompromisi, dhe Beogradit – të ketë guximin të kuptojë se në planin afatgjatë, Serbia dhe populli serb në vendet e tjera mund të bashkohen vetëm në Evropë, dhe jo diku tjetër.

“Kjo do ta bënte më të lehtë problemin e Republikës Srpska dhe atë të Kosovës. Ky problem nuk do të zgjidhet automatikisht, por nëse jeni në të njëjtin komunitet, është më e lehtë të rregulloni problemet,” tha Petritsch. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...