9.1 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Philip Reeker: Taksa ka dëmtuar marrëdhëniet SHBA-Kosovë

Marrëdhëniet bilaterale mes SHBA-së dhe Kosovës janë dëmtuar. Kështu ka thënë diplomati amerikan, Philip Reeker, në një konferencë qe po mbahet në Shkup.

Sipas Reeker, i cili është raportuar se do të emërohet së shpejti në pozitën e asistentit të sekretarit të Shtetit për Ballkan, situata e krijuar është pasojë e taksës së vendosur.

Reeker ka folur para një audience të gjerë, në hapjen e konferencës “Ballkani 360”, e cila po mbahet në Shkup në organizim të Qendrës Marshall, raporton Koha Ditore. Reeker ka thënë edhe se SHBA nuk ka dyshime ne pavarësinë e Kosovës, porse është me rëndësi pjesëmarrja ne dialog. Kosovën askush nuk e detyron të nënshkruajë një marrëveshje qe nuk i pëlqen, ka shtuar ai në fjalën para të pranishmëve, por ajo do dëmtohet nëse nuk hyn ne bisedime.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...