10.7 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Piktura e rrallë e Van Dyck shitet për 3 milionë dollarë

Pasi u braktis në një strehë ferme, një pikturë e rizbuluar e Anthony van Dyck është shitur për mbi 3 milionë dollarë në ankand.

Piktura, e cila portretizon një burrë të moshuar nudo të ulur në një stol, është unike për disa arsye, sipas listimit të Sotheby’s. Është një nga vetëm dy pikturat e mëdha që Van Dyck hartoi nga modele të drejtpërdrejta. Ka të ngjarë të jetë pikturuar midis 1615 dhe 1618, sipas Sotheby’s, ndërsa Van Dyck ishte një artist i ri që punonte së bashku me Peter Paul Rubens në Antwerp.

Dhe piktura me vaj ka gjithashtu një origjinë të papritur. Ajo u identifikua vetëm kohët e fundit si një vepër e Van Dyck, tha Sotheby’s në një deklaratë të ndarë me CNN. Pjesa u zbulua në fund të shekullit të 20-të në një strehë ferme në Kinderhook, Nju Jork.

“Personi që e gjeti, Albert B. Roberts, ishte një koleksionist i pasionuar i pjesëve “të humbura”, duke e përshkruar koleksionin e tij si “një jetimore për artin e humbur që kishte vuajtur nga neglizhenca”, tha shtëpia e ankandeve, përcjell Klankosova.tv

Roberts e bleu pikturën e braktisur për vetëm 600 dollarë, sipas Sotheby’s. Por menjëherë pas kësaj, historiania e artit Susan J. Barnes botoi një artikull në të cilin ajo e njohu veprën si një vepër “çuditërisht të ruajtur mirë” nga Van Dyck.

Piktura u shit për 3.1 milionë dollarë. Ajo iu ofrua Sotheby’s nga pasuria e Roberts. Dhe një pjesë të të ardhurave do të përfitojë Fondacioni Albert B. Roberts Inc, i cili ofron mbështetje financiare për artistë dhe bamirësi të tjera, sipas shtëpisë së ankandit.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...