29 C
Pec
E enjte, 20 Qershor, 2024

Politico: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë – tani synon qeverinë e këtij vendi

Pas Hungarisë dhe Serbisë, Putini mund të zgjerojë ndikimin edhe në Austri, shkruan politico me bazë në Bruksel, duke e lidhur bastisjen e ndodhur në vitin 2018 me një operacion të madh spiunazhi që zgjati me vite dhe më pas me një lidership të ri të mundshëm në atë vend.

Në vitin 2018, shefi i policisë austriake, Wolfgang Preissler, i ra ziles së selisë së inteligjencës dhe e vendosi ID-në përpara një kamere sigurie.

Brenda pak minutash, dhjetëra kolegë iu vërsulën nëpër ndërtesë me parzmore, duke sekuestruar të dhëna të klasifikuara të ruajtura në serverët e agjencisë dhe dokumente të ndjeshme në tavolina.

Bastisja – e cila vuri përballë policinë dhe shërbimin e inteligjencës, të njohur si BVT – shkaktoi një skandal që njollosi reputacionin e Austrisë në botën e inteligjencës dhe çoi në mbylljen e BVT.

Më shumë se gjashtë vjet më vonë, zyrtarët e inteligjencës i thonë politico se provat e reja sugjerojnë se bastisja ishte pjesë e një operacioni të udhëhequr nga Moska që synonte diskreditimin e shërbimeve të inteligjencës austriake në mënyrë që t’i rindërtonte ato me udhëheqje të re të ndikuar nga Kremlini.

Vendimtare për këtë përpjekje, thonë ata, ishte një partner i vogël në koalicionin e atëhershëm qeverisës: Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë, pro-ruse, Partia e Lirisë (FPo), e cila tani është partia më popullore e vendit.

Muajin e kaluar, vazhdoi Politico, prokurorët austriakë zbuluan se burrat që besohej se ishin pas bastisjes ishin në fakt agjentë rusë, të udhëhequr nga Jan Marsalek, ish-shefi operativ i arratisur i firmës së dështuar të përpunimit të pagesave Wirecard, për të cilin autoritetet thonë se punon për agjencia e inteligjencës ruse GRU.

Politiko shkruan se plani i Kremlinit do të ishte realizuar nëse nuk do të kishte qenë i ashtuquajturi skandal në Ibiza në vitin 2019 – në të cilin lideri i atëhershëm i FPO u kap në video duke u përpjekur t’i shiste ndikim politik një gruaje që ai besonte se ishte mbesa e një oligarku rus.

Çështja Ibiza shkaktoi kolapsin e qeverisë, duke e shtyrë FPO-në në opozitë ku qëndron edhe sot.

Më shqetësuesja, shtojnë ata, është se njeriu përgjegjës për bastisjen e BVT, ministri i atëhershëm i Brendshëm, Herbert Kickl, tani është kreu i FPO – duke e bërë atë kandidatin kryesor për t’u bërë kancelari i ardhshëm i Austrisë pas zgjedhjeve të këtij viti.

Megjithëse vëzhguesit politikë të sprovuar këmbëngulin se Austria nuk do të bëhet një vasal rus nën FPO, Kikl si kancelar do të vazhdojë të luajë në duart e presidentit rus, Vladimir Putin, duke lejuar Kremlinin të ushtrojë ndikim më të madh mbi vendin, siç e ka bërë me sukses me Hungarinë dhe Serbisë.

Kikl, i cili ishte ministër i Brendshëm në kohën e bastisjes së BVT-së, tani drejton FPO-në; me zgjedhjet kombëtare para fundit të vitit, partia ka një epërsi në sondazhe.

Pyetja më e madhe për Evropën është se çfarë do të thotë një qeveri e udhëhequr nga FPO për Vjenën dhe marrëdhëniet e saj më të gjera me Moskën.

Kritikët austriakë pohojnë se vendi tashmë po rrezikohet nga Rusia, transmeton Telegrafi.

Qeveria e qendrës së djathtë ka mbajtur një qëndrim të vendosur ndaj Moskës në publik, thonë ata, por ka qenë duke e zvarritur kur bëhet fjalë për ndarjen e ekonomisë austriake nga Rusia.

Vendi po largohet ngadalë nga energjia ruse pavarësisht presionit të vazhdueshëm nga Brukseli dhe Uashingtoni. Bankat austriake ende operojnë në Rusi.

Nëse Moska qëndronte me të vërtetë pas përpjekjes për të marrë nën kontroll shërbimin spiun austriak, siç pretendojnë zyrtarët e inteligjencës perëndimore, është e qartë se rusët e konsiderojnë këtë vend të rëndësishëm dhe janë të gatshëm të bëjnë shumë për të mos ndikuar në politikën e tij.

Politiko me bazë në Bruksel shkruan se ndërsa Kikl nuk ishte aq haptazi pro-rus sa disa nga kolegët e tij, ai ishte një kundërshtar i zëshëm i sanksioneve kundër Moskës dhe kritik i mbështetjes ushtarake perëndimore për Ukrainën.

Me Kikl si kancelar, politiko shkruan se Vjena do të ndjekë lidhje edhe më të ngushta ekonomike me Moskën.

Dhe meqenëse Sllovakia dhe Hungaria tashmë po anojnë drejt Rusisë, hyrja e Austrisë në sferën e ndikimit të Kremlinit do të krijonte një bllok miqësor ndaj Putinit që shtrihet nga Karpatet në Alpet Lindore, duke paraqitur një sfidë themelore për sigurinë evropiane.

Nëse pjesa tjetër e Evropës befasohet me ndryshimin e kursit të Austrisë, kjo nuk duhet të jetë – Putin kurrë nuk e ka fshehur interesimin për kontrollimin e austriakëve. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...