9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Politikani i djathtë fiton ngushtë zgjedhjet presidenciale finlandeze

Alexander Stubb i Partisë së Koalicionit Kombëtar të qendrës së djathtë fitoi ngushtë zgjedhjet presidenciale të Finlandës të dielën, duke mundur anëtarin liberal të Partisë së Gjelbër Pekka Haavisto, i cili pranoi humbjen.

Stubb është pro-evropian dhe një mbështetës i fortë i Ukrainës, i cili ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj Rusisë.

Ai e shpalli veten fitues në votimin e balotazhit pasi siguroi 51.6% të votave pasi ishin numëruar 99.7% e votave, kundrejt 48.4% të Haavisto-s, treguan të dhënat e ministrisë së drejtësisë.

Kreu i ri i shtetit të Finlandës do të jetë përgjegjës për sigurinë dhe politikën e saj të jashtme, duke përfshirë qëndrimin e anëtarit të NATO-s të miratuar së fundmi ndaj Rusisë, me të cilën ndan një kufi të gjatë.

Në komentet televizive, Stubb e quajti fitoren e tij “nderin më të madh” të jetës së tij.

“Ndjenja është e qetë, e përulur, por sigurisht në të njëjtën kohë jam jashtëzakonisht i lumtur dhe mirënjohës që finlandezët në një numër kaq të madh kanë votuar dhe që unë mund të shërbej si president i Republikës së Finlandës”, tha ai.

Stubb, një ish-kryeministër, kishte fituar raundin e parë më 28 janar me 27.2% të votave përpara Haavisto me 25.8%. Ai gjithashtu ka udhëhequr Haavisto në sondazhet e opinionit, së fundmi me 6-8 pikë përqindjeje.

Haavisto e uroi Stubbin si “presidentin e 13-të të Finlandës”.

“Unë besoj se Finlanda tani ka një president të mirë për republikën. Alexander Stubb është një person me përvojë dhe kompetent për këtë punë. Nuk ka më llafe,” tha ai.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...