11 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Polonia e gatshme për prodhimin e përbashkët të armëve me Ukrainën

Kryeministri polak, Donald Tusk, është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, në Kiev, ku janë pajtuar që të dy vendet të finalizojnë bisedimet për investimet në prodhimin e përbashkët të municioneve dhe armëve.

Gjithashtu, Tusk tha se Polonia dhe Ukraina kanë një pikëpamje të përbashkët për çështjet kufitare që pengojnë transitin e mallrave.

Udhëheqësi polak, i cili u kthye në pushtet muajin e kaluar, dëshiron të tregojë se një ndryshim në qeveri nuk do të sjellë ndryshim në politikën e Ukrainës.

Ai pritet të takohet edhe me kryeministrin ukrainas, Denys Shmyhal

Vizita e tij erdhi një ditë pasi zyrtarët e Moskës raportuan se bombardimet ukrainase kanë vrarë të paktën 27 persona në periferi të një qyteti të pushtuar rus. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...