15.7 C
Pec
E hënë, 15 Prill, 2024

Premier Liga pritet t’i heq pikë këtij klubi, thyen rregullat

Klubi të Premier Ligës Nottingham Forest, pritet t’i hiqen 4 pikë nga Premier Liga për shkak të thyerjes së rregullës rreth “Fitimit dhe Qëndrueshmërisë”.

Ky dënim vjen si rrjedhojë e shpenzimeve të bëra gjatë sezonit të kaluar nga skuadra, pas ngritjes së tyre në Premier Ligë.

Meqenëse llogaritjet e FFP-së bëhen gjatë një periudhe trevjeçare që përfundon më 30 qershor, marrëveshja e Johnson do të llogaritet në llogaritjen për 2021-2024 në vend të 2020-23.

Klubet lejohen të bëjnë humbje financiare prej 105 milion £ gjatë një periudhe tre vjeçare, me Forest që raporton një humbje vjetore prej 45.6 milion £ në llogaritë e tyre të fundit.

Kjo ulje pikësh ndikoi edhe në renditjen e Premier Ligës, ku tani Forest bie në tre pozitat e fundit me Lutonin që ngritet një pozitë më lartë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...