18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Premtimi i Presidentes për kushte më të mira për ushtarët, ende asgjë konkrete

Paga më të larta, sigurim shëndetësor e spital ku do të trajtohen u pati premtuar presidentja Vjosa Osmani ushtarëve, në fund të vitit të shkuar. Atëkohë presidentja pati listuar 7 shtylla në bazë të programit kombëtar për FSK-në.

Por, deri më tani ushtarët nuk gëzojnë asnjë nga këto që përmend komandantja supreme e tyre. Madje, kanë edhe mungesa në pajisje bazë siç janë çizmet.

Institucioni që presidentja udhëheq e as Qeveria nuk treguan nëse ka nisur ndonjë punë në jetësimin e këtij projekti. Megjithatë, një gjë e tillë thuhet se është e domosdoshme.

“Investimi në Forcën e Sigurisë në kuptimin e kushteve, sigurimit shëndetësor dhe gjithçka tjetër që lidhet me mirëqenien e tyre është më se i domosdoshëm dhe është investim i qëndrueshëm dhe i dobishëm dhe investim strategjik për Kosovës, sepse një FSK e konsoliduar mirë, e përgatitur mirë në kuptimin logjistik, teknik dhe çdo aspekt tjetër do të ishte një garanci për një siguri të qëndrueshme në Republikën e Kosovës”, deklaroi profesori i lëndëve të sigurisë, Fatmir Çollakaj.

Për më tepër përmirësimi i kushteve vlerësohet se do rriste edhe interesimin e të rinjve për të qenë pjesë e këtij institucioni.

“Përmirësimi i kushteve më të mira është më se i domosdoshëm që ata të ndihen më me dinjitet, të ndihen më të trajtuar mirë nga shoqëria dhe njëkohësisht kjo prodhon dhe determinon vullnetin dhe motivin për perfomancë më cilësore”, shtoi tutje Çollakaj.

Forcës së sigurisë së Kosovës pritet që gjatë këtij viti t’i shtohen edhe 600 pjesëtarë, derisa me planin gjithëpërfshirës të tranzicionit, planifikohet që numri i pjesëtarëve të FSK-së të arrijë në 5 mijë pjesëtarë aktivë dhe 2 mijë e 500 rezervë./Njeshi&atv/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...