22.6 C
Pec
E enjte, 28 Shtator, 2023

Presidenti dekreton shkarkimet dhe emërimet e ministrave të rinj të qeverisë shqiptare

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar shkarkimin e ministrave që largohen nga detyra, dhe njëkohësisht emërimin në detyrë të ministrave të rinj.

Olta Xhaçka, Evis Kushi, Frida Krifca, Edona Bilali dhe Milva Ekonomi janë 5 gratë që nuk do të jenë më pjesë e kabinetit qeveritar të Shqipërisë.

Katër prurjet e reja janë Ervin Mete i cili do të jetë në krye të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë. Mete ka mbajtur më parë postin e Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare.

Një emër i ri në qeverinë Rama do të jetë edhe Albana Koçiu. Koçiu do të jetë ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale duke zëvendësuar në këtë post pas 6 vitesh Ogerta Manastirliun.

Në krye të ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme dhe do të zëvendësohet në këtë detyrë nga Igli Hasani. Kryeministri Rama njoftoi edhe një ministri të re, atë të Pushtetit Vendor, që do ta mbulojë Arbjan Mazniku.

Ndërkaq shkrihet Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet dhe rikthehet ajo e Pushtetit Vendor, në të cilin Rama propozon nënkryetarin aktual të Bashkisë së Tiranës.  Një emër i rikthyer në qeveri është Anila Denaj.

Ashtu siç ishte paralajmëruar ndryshimet u bënë publike në Asamblenë Kombëtare të PS-së që u zhvillua pasditen e sotme në Tiranë.

Ndryshimet e qeverisë shqiptare

Ministër i Financave dhe Ekonomisë/ Emërohet Ervin Mete- Largohet Delina Ibrahimaj

Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit/ Emërohet Delina Ibrahimaj- Largohet Edona Bilali

Ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale/ Emërohet Albana Koçiu-Largohet Ogerta Manastirliu

Ministër i Arsimit dhe Sporti/ Emërohet Ogerta Manastirliu- Largohet Evis Kushi

Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme/ Emërohet Igli Hasani-Largohet Olta Xhaçka

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit/ Emërohet Anila Denaj; Largohet Frida Krifca

Ministër i Pushtetit Vendor (Ministri e re): Emërohet Arbjan Mazniku

Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet (Shkrihet): Largohet Milva Ekonomi

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...