7.7 C
Pec
E hënë, 22 Prill, 2024

Presidenti francez, Emmanuel Macron, shtyrja e serishme e Brexit, rrezikon projektet e BE

Në takimin në mes Presidentit francez Macron dhe Kryeministes britanike May, janë prezantuar pikapamjet e dy vendeve rreth Brexit-it.

Macron, ka thënë se shtyerja e marrjes së këti vendimi nga parlamenti britanik nuk duhet të rrezikoj projektet e unionit europina, dhe shtyerja e afateve për marrjne e një vendimi të qartë nga parlamenti britanik nuk është e justifikueshme, për ma shumë kur nuk ka as propozime të reja për gjetjen e zgjedhjes ka thënë presidenti francez.

Në anën tjetër Kryeministrja e Britanisë së Madhe Theresa May, u shpreh e pakënaqur me zvarritjet e bëra dhe me pamundësinë e paralamentit të ratifikoi një marrëveshje për dalje nga BE.

Në takimin Macorn – May, është konfirmuar qëndrimi i përbashkët për angazhim në gjetjen e një zgjedhje rreth problemit të Brexit.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...