16.1 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Presidenti kinez në Francë për të takuar Macronin – udhëtimi i tij i parë në Evropë pas gjysmë dekade

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, është nisur për në Paris, këtë të diel, për të takuar homologun e tij francez, Emmanuel Macron.

Kjo me qëllimin për t’i bërë presion Macronit që të reduktojë disbalancat tregtare dhe të të përpiqet ta bindë atë të përdorë ndikimin e tij mbi Rusinë mbi luftën në Ukrainë.

Udhëheqësi kinez, do të qëndrojë në Francë dy ditë, ky është udhëtimi i tij i parë në Evropë në pesë vjetët e fundit.

Ky udhëtim vjen në një në një kohë të tensioneve tregtare në rritje midis Evropës dhe Kinës, shkruan The Guardian. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...