17.4 C
Pec
E mërkurë, 6 Korrik, 2022

Presidentja Osmani sot feston ditëlindjen

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, sot feston ditëlindjen e saj të 40-të.

E lindur dhe e rritur në qytetin e Mitrovicës, Vjosa Osmani u bë aktiviste politike dhe studioi drejtësi në Prishtinë si dhe në Shtetet e Bashkuara.

Ajo ka punuar si këshilltare e presidentit të atëhershëm të Kosovës Fatmir Sejdiu. Osmani ka mbajtur pozitën e kryetarit të Kuvendit nga shkurti i vitit 2020 deri në mars 2021, si dhe ka shërbyer si ushtruese detyre e presidentit në periudhën nga nëntori 2020 deri në mars 2021, pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi. Pas zgjedhjes së saj si presidente, Vjosa Osmani u bë gruaja e dytë që mban këtë pozitë, si dhe është personi i parë që ka shërbyer si ushtrues detyre dhe presidente e Kosovës.

Ajo është e martuar me Prindon Sadriun, i ngarkuar me punë në Ambasadën e Kosovës në Maqedoni, me të cilin ka dy vajza binjake. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...