9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Prindërit e fëmijëve të vrarë në rastin ‘Panda’: Vuçiq le të na thotë se kush i vrau fëmijët ose le të pezullohet zyrtarisht hetimi

Ljubomir Ristiq, babai i Svetisllavit të vrarë, tha për agjencinë Beta se sot bëhet një vit që kur Vuçiq tha në një konferencë për shtyp se do të priste prindërit e viktimave në një takim.

“Nëse nuk e ka përmbushur tashmë premtimin e dyfishtë publik për të na pritur, në emër të të gjitha familjeve, po i kërkoj Vuçiqit si burrë, politikan, burrë shteti dhe avokat të shkojë në Prokurorinë për Krimin e Organizuar dhe të japë gjithçka. njohuritë e tij, informacionet dhe gjithçka tjetër që ai ka në lidhje me ‘Panda’ tek prokurori (Mladen) Nenadiq. Kërkojmë që ‘çështja Panda’ të ndiqet penalisht dhe të zbardhet e vërteta ose të pezullohet zyrtarisht hetimi. Prindërit nuk mund të vuajnë më nga poshtërimi nga institucionet shtetërore”, theksoi Ristiq.

Ai tregon se institucionet shtetërore dhe zyrtarët e lartë shtetërorë kanë 25 vite që luajnë me dhimbjen e familjeve.

Askush nuk i ka kërkuar Vuçiqit të merret me tragjedinë në “Panda”. Asnjë njeri i arsyeshëm nuk mund ta kuptojë pse ai tha publikisht në 2013 se e dinte se çfarë ndodhi atë natë fatale dhe pse nuk ia dorëzoi atë informacion prokurorisë. Pas deklaratës së tij, i kemi shkruar më shumë se dhjetë herë, por ai nuk na ka kthyer as një përgjigje formale. “Nuk e kemi të qartë pse nuk e ka përmbushur premtimin për të na pritur në një takim”, tha Ristiq.

Ljubica Trifovic, nëna e Draganit të vrarë, tha për Beta se Vuçiq e di se kush i vrau fëmijët në Pejë.

Vuçiq nuk duhet të thotë të vërtetën sepse ai e di që djemtë tanë janë vrarë nga shteti”. Ai ka frikë nga shërbimet sekrete dhe nuk do të na presë kurrë në takim, edhe pse disa herë ka premtuar se do ta bëjë këtë”, tha Trifovic.

Nga viti 2013 deri në vitin 2018, Aleksandar Vuçiq ka pohuar në disa raste se krimi në “Panda” nuk është kryer nga shqiptarët dhe se ai “di pothuajse gjithçka” për atë që ka ndodhur natën fatale në kafene, por se nuk ka asnjë provë.

Më shumë se 25 vite më parë, më 14 dhjetor 1998, rreth orës 20:00, dy sulmues të maskuar hapën zjarr me automatikë ndaj mysafirëve të kafenesë “Panda”, mes të cilëve kishte kryesisht nxënës të shkollave të mesme nga Peja.

U vranë Ivan Obradoviq (15), Vukota Gvozdenoviq (16), Dragan Trifovic (18), Svetisllav Ristiq (18), Zoran Stanojeviq (18) dhe Ivan Radević (24).

Të plagosur rëndë kanë mbetur Vladimir Lonçareviq (18) dhe Mirsad Shaboviq (34), ndërsa Nikolla Rajoviq (18) është plagosur lehtë.

Prindërit thonë se prokuroria duhet të zbardhë edhe pse Sigurimi i Shtetit arrestoi dhe dyshoi një grup shqiptarësh vetëm pak ditë pas krimit, i cili, siç u konstatua më pas, nuk kishte asnjë lidhje me vrasjen në “Panda”.

“Ajo që bëri atëherë Sigurimi i Shtetit kishte për qëllim mashtrimin e publikut dhe devijimin e hetimeve në anën e kundërt dhe të gabuar”, tha Ristiq.

Pak ditë para krimit në kafenenë “Panda”, gazeta RTS publikoi dy netë me radhë të ashtuquajturin “njoftim” ku pretendon se UÇK-ja kishte në plan për të kryer sulme të armatosura në vendet ku mblidhen të rinjtë serbë në Kosovë.

I pyetur nga Beta se kush e ka dorëzuar atë tekst në RTS dhe pse është lexuar dy netë me radhë, kryeredaktori i atëhershëm Milorad Komrakov ka thënë se nga atëherë ka kaluar shumë kohë dhe se do të duhet t’i kontrollojë ato detaje.

“Jam i sigurt se nëse kjo është e vërtetë, askush nuk më ka urdhëruar ta lexoj atë informacion në ditar dy netë me radhë”. “Nuk do të transmetoja kurrë lajme të tilla për dy ditë radhazi”, tha ai.

I pyetur nëse drejtori i atëhershëm i përgjithshëm Dragoljub Milanoviq mund të kishte urdhëruar transmetimin e atij informacioni, Komrakov tha se nuk mund të fliste në emër të Milanoviqit.

Hetimet për krimin në “Panda” kanë nisur në nëntor të vitit 2015 në Prokurorinë për krim të organizuar në Beograd. Deri më tani janë dëgjuar rreth 40 dëshmitarë, por nuk është ngritur asnjë aktakuzë.

Ndërkohë, autoritetet e Kosovës kanë vendosur një pllakë përkujtimore përballë kafenesë “Panda”, në të cilën shkruhet se me urdhër të Sigurimit të Shtetit serb janë pushkatuar gjashtë të rinj serbë.

Autoritetet e Kosovës duan t’i tregojnë opinionit botëror se vuajtjet e shqiptarëve kanë filluar pas krimit në ‘Panda’. Fatkeqësisht, asnjë nga politikanët tanë nuk reagoi për shndërrimin e ‘Panda’ në një dhomë përkujtimore për vuajtjet shqiptare. Edhe shqiptarët po e keqpërdorin tragjedinë tonë, sepse derisa të vërtetohet diçka nuk mund t’i atribuohet askujt, pavarësisht nga deklaratat”, theksoi Ristiq. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...