16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Printeri 3D më i madh në botë mund të ndërtojë një shtëpi për 3 ditë

Universiteti i Maine në Shtetet e Bashkuara prezantoi printerin më të mëdha në botë 3D prej polimeri. Printeri i ri i quajtur Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0) mund të printojë objekte deri në 30 metra të gjata, 10 metra të gjera dhe 5.5 metra të larta.

Është gjithashtu i shpejtë sepse mund të prodhojë deri në 226 kilogram në orë ose e barabartë me 3 njerëz në orë. Në mënyrë dinamike mund të ndryshojë teknika printimi për t’ju përshtatur aspekteve të ndryshme të punëve komplekse. Printeri mund të kryejë operacione të ndërtimeve të gjera, të vogla apo të kryejë veprime robotike.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...