8.1 C
Pec
E diel, 25 Shkurt, 2024

Prishtina ndër qytetet më të lira në Europë, por shumë më e shtrenjtë për vendasit


Prishtina  renditet ndër vendet me kostot më të lira të jetesës në Europë. Nga 181 qytete të Europës që janë listuar nga Numbeo, portali më i madh që grumbullon të dhëna mbi kostot dhe cilësinë e jetesës, Prishtina  renditet në vendin e 181.

Ndërkohë që ndër vendet e rajonit pas Prishtinës renditet Shkupi, në vendin e 168, ndërsa Tirana është e treat në vendin e 155.

Me një diferencë të ngushtë nga njeri tjetri renditen Sarajeva (148) dhe Beogradi (147), ndërsa Podgorica është kryeqyteti më i shtrenjtë ndër gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor sipas Numbeos, duke u renditur në vendin e 143.

Për të përcaktuar indeksin e kostove të jetesës, Numbeo bazohet në 5 indekse të tjera siç janë: indeksi i qirave, indeksi i kostove të jetesës plus qirasë, indeksi i shportës bazë, indeksi i restoranteve, indeksi i fuqisë blerëse të vendasve.


]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...