10.4 C
Pec
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Prishtinasit organizojnë protestë për të kërkuar hapjen e rrugës “Xhorxh Bush”

Qytetarët e Prishtinës kanë organizuar protestë e cila pritet të mbahet më 14 janar në rrugën “Xhorxh Bush”, tashmë të kthyer në shesh, me kërkesën për hapjen e kësaj rruge në qendër të kryeqytetit.

Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi në Facebook nga faqja “Vrojtuesit e Lagjes”, ku thuhet se protesta do të jetë paqësore dhe përpjekje për të ndryshuar situatën e krijuar pas mbylljes së kësaj rruge.

Sipas tyre, pas mbylljes së rrugës “Xhorxh Bush” qytetarët janë përballur me problemin e vazhdueshëm me trafikun dhe kolonat e gjata që kanë shkaktuar ndërprerje në qarkullim.

“Protesta jonë është e organizuar në mënyrë paqësore dhe e ligjshme për të shprehur nevojën tonë për të hapur këtë rrugë të rëndësishme për qytetarët e lagjes. Data e protestës është 14.01.2024, ku pritet të mblidhemi në pikën e mbylljes së rrugës ‘Xhoxh Bush’ në një shenjë solidariteti dhe thirrje për veprime. Protesta do të fillojë në orën [specifikoni orën e fillimit] dhe do të mbahet në mënyrë paqësore”.

Organizuesit e protestës iu kanë bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen në këtë thirrje për hapjen e rrugës dhe për zgjidhjen e problemit të trafikut “që ka prekur komunitetin tonë për një kohë të gjatë”.

“Ndihma dhe përkrahja juaj janë të domosdoshme për të bërë zërin tonë të dëgjohet dhe për të arritur qëllimin tonë. Me këtë njoftojmë autoritetet komunale dhe Policinë e Kosovës për protestën tonë paqësore. Kërkojmë nga të gjithë pjesëmarrësit të ruajnë qetësinë dhe të respektojnë ligjin gjatë protestës”.

“Ju faleminderit për përkrahjen tuaj në këtë çështje të rëndësishme për komunitetin tonë. Bashkë, mund të ndryshojmë gjërat për mirë!”, vijon njoftimi.

Rruga “Xhorxh Bush” ka më shumë se një vit që është mbyllur me vendim të kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama. Kjo rrugë është e mbyllur për qarkullim të automjeteve dhe është kthyer në shesh. Madje Rama ka përsëritur në disa raste se sheshi do të zgjatet deri te rrethi i flamurit. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...