15.3 C
Pec
E diel, 26 Maj, 2024

Profesoresha e Universitetit të Kolumbisë: Serbia po punon kundër interesave amerikane në Ballkan

Perëndimi ka zgjedhur një qasje të butë ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ani pse Serbia ka vendosur 8 mijë ushtarë në kufi me Kosovën dhe po armatoset nga Kina e Rusia, tha Tanya L. Domi, profesoreshë e Çështjeve Ndërkombëtare dhe Publike të Universitetit të Kolumbisë.

Derisa apelon bashkësinë ndërkombëtare që të ndryshojë gjuhën e butë ndaj Serbisë.

Ajo thekson se lufta pushtuese e Rusisë në Ukrainë shkaktoi rrëqethje në Ballkan, derisa shton se ajo (Rusia) synon të minojë demokracinë perëndimore.

Ajo vë në pah politikën e butë të Perëndimit ndaj Serbisë, e cila punon kundër interesave amerikane në Ballkan dhe kundër Marrëveshjes së Dejtonit.

Domi në këtë intervistë flet edhe për ndikimin e përshkallëzimit në Lindjen e Mesme.

Lexoni më shumë në Klan Kosova./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...