26 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Protestë masive në Tel Aviv, kërkohet dorëheqja e Netanjahut

Rreth 120 mijë demonstrues u mblodhën një natë më parë në rrugët e Tel Avivit duke i bërë thirrje kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu të japë dorëheqjen, zgjedhjet e parakohshme dhe një marrëveshje për kthimin e pengjeve nga Gaza.

Pjesëmarrësit e protestës së sotme vlerësojnë se kjo është demonstrata më e madhe që nga 7 tetori, kur grupi palestinez Hamas sulmoi Izraelin jugor, shkruan Times of Israel.

Mijëra izraelitë marshuan nëpër Jerusalemin qendror drejt rezidencës së presidentit, duke i bërë thirrje qeverisë të sigurojë një marrëveshje pengjesh me Hamasin, pasi presidenti amerikan Joe Biden zbuloi një marrëveshje izraelite për pengjet dhe propozimin për armëpushim.

Demonstruesit brohorisnin “Ai që largohet duhet të kthehet (pengjet)” dhe mbanin shenja duke falënderuar Biden për deklaratën e tij që bënte thirrje për t’i dhënë fund luftës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...