11.2 C
Pec
E shtunë, 25 Mars, 2023

Pse disa vende po e ndalojnë ose po e penalizojnë TikTok-un?

TikTok, aplikacioni popullor për ndarjen e videove në formë të shkurtër ka qenë në qendër të polemikave vitet e fundit. Ndërsa aplikacioni ka qenë një hit midis të rinjve, ai gjithashtu është përballur me akuza për shkelje të intimitetit dhe ka pasur shqetësime për lidhjet e tij të pretenduara me qeverinë kineze.

Si rezultat, disa vende të botës e kanë ndaluar ose kufizuar aplikacionin, shkruajnë mediat e huaja.

India ishte vendi i parë që ndaloi TikTok-un në qershor të vitit 2020, duke përmendur shqetësime për sigurinë kombëtare dhe intimitetin e të dhënave. Masa u pa si pjesë e një goditjeje më të gjerë në aplikacionet dhe kompanitë kineze në mes të tensioneve në rritje midis dy vendeve.

Ndalimi la kompaninë mëmë të Tiktok, Bytedance, të goditur rëndë pasi India kishte qenë tregu i saj më i madh, me mbi 200 milionë përdorues.

Në korrik të vitit 2020, Shtetet e Bashkuara gjithashtu konsideruan ndalimin e TikTok, duke përmendur shqetësime të ngjashme për sigurinë kombëtare dhe intimitetin e të dhënave.

Administrata e Donald Trump kërcënoi të ndalojë aplikacionin nëse nuk i shitej një kompanie amerikane, duke përmendur shqetësime se aplikacioni mund të përdoret nga qeveria kineze për të spiunuar amerikanët.

Megjithë përpjekjet e administratës Trump për të ndaluar aplikacionin, në shtator të vitit 2020, një gjykatës federal bllokoi ndalimin.

Sidoqoftë, megjithë rezistencën fillestare, qeveria amerikane miratoi një ndalim të paparë për përdorimin e TikTok në pajisjet e qeverisë federale dhjetorin e kaluar. Si rezultat, më shumë se gjysma e shteteve dhe Kongresit kanë ndaluar TikTok-un nga pajisjet zyrtare të qeverisë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...