10.4 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Pse duart tona janë të ftohta?

Ndërsa temperatura e jashtme bie, është normale që duart të bëhen më të ftohta. Duke reduktuar qarkullimin, trupi mban ngrohtësi. Edhe kur temperatura e jashtme është mesatarisht e ftohtë, duart e ftohta mund të tregojnë se si trupi funksionon për të rregulluar temperaturën e tij.

Problemi themelor

Duart e ftohta, megjithatë, nuk duhet të injorohen, pasi shpesh mund të jenë simptomë e disa problemeve shëndetësore.

Sëmundjet më të shpeshta lidhur me duart e ftohta si anemia, diabeti, sëmundje periferike arteriale dhe sëmundje të tjera, të cilat mund të zvogëlojnë qarkullimin e gjakut. Mjeku mund të diagnostikojë problemin themelor dhe të sugjerojë trajtimin.

Duart dhe këmbët e vazhdueshme të ftohta gjithashtu mund të jenë një reagim ndaj disa barnave, të tilla si ato për tiroide ose migrenë.

Sindroma Raynaud është një kusht që shkakton disa zona të trupit, të tilla si gishta, maja e hundës apo veshët të ftohtën apo të mpihen në të ftohtë. Arteriet që furnizojnë lëkurën me gjak bëhen gjithnjë e më të shtrënguara, duke kufizuar qarkullimin e gjakut në zonat e prekura.

Gishtat janë shpesh të ftohtë, të fryrë ose të sëmurë. Ndërsa gjaku fillon të vijë, gishtat janë të kuqërremtë. Për shumicën e rasteve të kësaj sindrome, shkaku është i panjohur. Lajm i mirë është se është vetëm e pakëndshme dhe jo e dëmshme.

Humbja e gjakut

Mungesa e vitaminës B12 çon në uljen e prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut. Kjo vitaminë zakonisht mungon nëse jeni vegjetarian apo vegan, dhe njerëzit pas moshës 50-vjeç mund të humbasin aftësinë për të absorbuar atë nga ushqimi. Një test i gjakut mund të përcaktojë nëse mungesa e vitaminës B12 duhet fajësuar për duart e ftohta.

Qarkullimi i dobët

Një nga arsyet më të zakonshme për këmbët e ftohta është qarkullimi i dobët, që do të thotë që gjaku nuk qarkullon mirë në këmbë. Kjo shkaktohet nga mungesa e aktivitetit fizik apo qëndrimi ulur, dhe shpesh mund të largohet nëse bëni një shëtitje e të paktën një orë e gjysmë në ditë.

Medikamente të caktuara

Disa ilaçe mund të shkaktojnë duar të ftohta. Ka shumë barna që ngushtojë enët e gjakut, në arteriet veçanta. Disa nga këto barna janë beta-blockers të përshkruara për kontrollin e presionit të gjakut, disa për kancer, migrenë dhe pika të hundës.

Stresi dhe ankthi

Stresi është shkaku i shumë problemeve në trup. Nëse jeni të ekspozuar ndaj stresit kronik apo ankthit, bie adrenalina, duke çuar në duart dhe këmbët e ftohta.

Funksionim i gabuar i gjëndrës tiroide

Shkaku i zakonshëm i këmbëve të ftohta është puna e parregullt e gjëndrës tiroide, më e zakonshme në gratë sesa në meshkuj. Puna e parregullt mund të shkaktojë këmbë të ftohta, lodhje, humbje e flokëve dhe shtim në peshë. Nëse keni probleme me tiroidin, merrni ilaçe dhe nëse ende vuani nga këmbët dhe duart e ftohta, konsultohuni me mjekun.

Shenjat e diabetit

Ftohjet në ije, duar dhe këmbë mund të jenë shenjat e para të diabetit. Diabeti lë efektin në qarkullimin e gjakut, si dhe në sistemin nervor, dhe shpeshherë ndiqet nga këto fenomene. Nëse ju jeni vazhdimisht të etur, ose humbisni në peshë, duhet kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak. /Njeshi&K.Press/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...