7 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Pse është mirë të vraposh jashtë në të ftohtë?

Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të ftohtë nuk është vetëm në rregull, me përgatitjen dhe pajisjet e duhura, por gjithashtu ka përfitime të shumta.

Sipas Kolegjit Amerikan të Mjekësisë Sportive, është e sigurt të vraponi në mot të ftohtë për sa kohë që vishni rrobat e duhura dhe merrni masa paraprake për të shmangur lëndimet.

Përfitimet e vrapimit në të ftohtë

Po, të dilni nga shtëpia juaj e ngrohtë në ajrin e ngrirë kërkon motivim shtesë, por ka përfitime për të vrapuar në të ftohtë. Vrapimi në mot të ftohtë mund të shkaktojë lirimin e endorfinës, përmirësuesit natyralë të humorit të trupit, duke çuar në një rritje të humorit dhe mirëqenies së përgjithshme.

Miliona njerëz përjetojnë simptoma të çrregullimit afektiv sezonal (SAD) kur temperaturat ulen dhe humbasin rrezet natyrale të diellit, por vrapimi mund të shërbejë si një ilaç shumë efektiv dhe i shëndetshëm.

Vrapimi në mot të ftohtë gjithashtu mund ta detyrojë trupin tuaj të punojë më shumë për të ruajtur temperaturën e tij bazë, duke rezultuar në një rritje të shpenzimit të kalorive gjatë vrapimit. Ka pasur gjithashtu studime që tregojnë se moti i ftohtë mund të aktivizojë një lloj indi që e kemi quajtur ‘dhjamë kafe’, e cila përshpejton metabolizmin.\Njeshi\

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...