9.1 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Pse insulina është e rëndësishme për trurin?

Rezultatet e hulumtimit të kryer në Izrael lidhen me reduktimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës duke përshpejtuar humbjen e kujtesës dhe aftësitë e tjera njohëse te njerëzit e moshuar.

Shkencëtarët në Universitetin e Tel Avivit vërejnë se efekti i rezistencës së insulinës është vërejtur te njerëzit që nuk kanë diagnozë të diabetit.

Diabeti është i njohur tashmë si një faktor i pavarur që lidhet me dobësimin e aftësive njohëse dhe rritjen e rrezikut të demencës. Gjetjet e reja u arritën duke monitoruar 489 lëndë për 20 vjet.

Siç shkruan Journal of Alzheimer’s Disease, rezultatet më të këqija në testet e aftësive njohëse ishin ato me rezistencën më të lartë të insulinës.

Shkencëtarët besojnë se studimi i tyre konfirmon se insulina ka një efekt të rëndësishëm në funksionimin e trurit. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...