18.3 C
Pec
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Pse nuk duhet ta mbuloni me letër alumini ushqimin që ruani në frigorifer

Letra e aluminit është një nga aksesorët thelbësorë në kuzhinën e një amvise. Megjithatë, a jeni të sigurt që po e përdorni në mënyrën e duhur?

Nëse jeni një nga ata njerëz që mbështillni ushqimin e mbetur në letër metalike për ta ruajtur në frigorifer, atëherë me siguri duhet të ndryshoni zakonin tuaj. Është shumë e thjeshtë të mbulosh pjatën tënde me këtë letër, por e vë veten dhe familjen në rrezik.

Pse? Kur lëmë një ushqim të nxehtë në temperaturën e dhomës për më shumë se dy orë, disa baktere formohen ngadalë, të cilat janë shkaqe të sëmundjeve serioze. E njëjta gjë mund të ndodhë, megjithatë, nëse e mbulojmë ushqimin me letër alumini, pasi nuk e mbyll hermetikisht dhe bakteret qarkullojnë lirshëm në të.

Si të ruani ushqimin siç duhet?

Për të mbajtur ushqimin tonë dhe për të mos qenë të rrezikshëm për shëndetin, duhet ta ruajmë siç duhet, në enë plastike që mbyllen hermetikisht. Dhe sigurisht që ky proces duhet bërë më së shumti 2 orë pasi është përgatitur për të parandaluar fillimin e rritjes së baktereve. Qumështi dhe mishi janë të prirur ndaj baktereve, kështu që ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm në ruajtjen e tyre.

Nëse ka mbetur shumë ushqim, është më mirë të vendosni pak në frigorifer, në enën përkatëse natyrisht. Dhe sigurisht që ka një afat kohor për sa kohë është e sigurt për të ngrënë ushqimin e mbetur.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...