20.5 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Pse telefonët tanë kanë nevojë për më shumë se një kamër?

Kanë ikur ditët kur njerëzit përdornin aparate fotografike me jetëgjatësi të shkurtër baterie për të realizuar foto të cilësisë së lartë. Ndërsa ende nuk i mundin dot kamerat e dedikuara, smartfonët janë zhdërvjellët, portativ dhe mund të realizojnë foto të cilësisë së lartë.

Nëse keni blerë një smartfon vitet e fundit, me shumë gjasa ka dy ose më shumë kamera të pasme. Por për çfarë nevojiten këto kamera? Në fakt përdorimi i tyre ndryshon nga një telefon tek tjetri.

Në këtë artikull do të flasim për llojet e kamerave sekondare dhe mënyrën sesi e kanë bërë kamerën e smartfonëve më të fuqishme.

Një shpjegim i gjatësisë fokale

Nëse keni vizituar ndonjëherë një dyqan kamerash me shumë gjasa keni parë terma “10mm” ose “35mm” përdorur për klasifikimin e lenteve dhe përshkrimin e fotografive që realizojnë.

E thënë thjeshtë gjatësia fokale përcakton dy gjëra: madhësinë e skenës që mund të kapë kamera dhe sesa mund të afrojë një hapësirë që ju shikoni.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...