19 C
Pec
E enjte, 13 Qershor, 2024

Pushteti e opozita përplasen rreth ligjit për zyrtarët publikë

Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për zyrtarët publikë.

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Isak Shabani, ka deklaruar se nëpërmjet projektligjit për Administratën po synohet të politizohet dhe të kapet administrata shtetërore, duke shtuar se do ta kontestojnë “me të gjitha mundësitë ligjore”.

Projektligjin për zyrtarët publikë e ka kritikuar edhe deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu, duke thënë se “është në kundërshtim me parim e shërbimit civil”.

“Duhet të jemi shumë të kujdesshëm se çka po dërgojmë për miratim. Ne si Komision duhet të jemi të kujdesshëm. Jam i bindur që në formën që është duke shkuar ligji besoj që ky ligj do të përfundojë prapë në Gjykatë Kushtetuese dhe humbësja kryesore është Kosova. Besoj qe duhet t’i japim kohë të gjitha komenteve që janë dhënë nga organizata të ndryshme faktorë të ndryshëm e nga Komisioni Evropian. Demokracia i ka rregullat e veta”, është shprehur tutje deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...