20 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Putin arrin në Korenë e Veriut, pritet të takohet me Kim Jong Un

Presidenti rus Vlladimir Putin ka zbarkuar në Korenë e Veriut dhe pritet të takohet me liderin e saj, Kim Jong Un, në shenjë të thellimit së harmonizimit të dy vendeve dhe nevojës së Moskës për të marrë armë nga Pheniani për të mbështetur luftën e saj kundër Ukrainës.

Rrugët e Phenianit ishin zbukuruar me flamuj rusë dhe posterë të Putinit përpara mbërritjes së tij në orët e hershme të mëngjesit të së mërkurës me orën lokale – vizita e tij e parë në vend që nga viti 2000, raporton CNN.

Vizita e kësaj jave është një udhëtim i rrallë jashtë shtetit për Putinin që kur nisi pushtimi i Ukrainës në 2022, dhe një moment kyç për Kimin, i cili nuk ka pritur një lider tjetër botëror në vendin e tij të izoluar politikisht që nga pandemia Covid-19.

Vizita e Putinit do të ndiqet nga afër në të gjithë botën dhe pritet të çimentojë më tej partneritetin në rritje midis dy fuqive që bazohet në armiqësinë e tyre të përbashkët ndaj Perëndimit dhe të nxitur nga nevoja e Moskës për municione për luftën e saj në Ukrainë.

Pas vizitës së tij në Korenë e Veriut, Putini është planifikuar të udhëtojë në Hanoi për të shfaqur lidhjet e Vietnamit të qeverisur nga komunistët me Rusinë që ka të ngjarë të mundojë Shtetet e Bashkuara.

Udhëtimi i Putinit në Korenë e Veriut do të ketë një agjendë “me plot ngjarje”, tha ndihmësi i tij Yuri Ushakov gjatë një konference për shtyp të hënën. Të dy krerët planifikojnë të nënshkruajnë një partneritet të ri strategjik, tha Ushakov.

Ai këmbënguli se marrëveshja nuk është provokuese apo se ka për synim vendet tjera, por synon të sigurojë stabilitet më të madh në Azinë verilindore. Ai tha se marrëveshja e re do të zëvendësojë dokumentet e nënshkruara midis Moskës dhe Phenianit në 1961, 2000 dhe 2001. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...