13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Putin fajëson Ukrainën për shkatërrimin e digës Kakhova: Krim barbar

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Ukrainën për shkatërrimin e digës Kakhovka “me sugjerimin e Perëndimit”, në atë që ai e quajti një krim lufte “barbar” që përshkallëzoi konfliktin me Moskën.

Diga e madhe e epokës sovjetike Kakhovka, nën kontrollin rus, u shkatërrua në orët e para të së martës, duke shkaktuar përmbytje në një pjesë të fushëbetejës në Ukrainën jugore.

Gjermania i jep donacion FSK-së tre kamion në vlerë 405 mijë euro – Gazeta…
Ukraina fajësoi Rusinë për hedhjen në erë., ndërsa Moska deklaroi se Ukraina sabotoi digën për të ngushtuar furnizimin me ujë në Krime dhe për të shkëputur vëmendjen nga ofensiva e tyre./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...