21.9 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Putin nënshkroi një dekret për përdorimin e pronës amerikane në Rusi

Rusia do të identifikojë dhe listojë asetet amerikane, përfshirë letrat me vlerë, që mund të përdoren si kompensim për humbjet e shkaktuara si rezultat i çdo sekuestrimi të aseteve të ngrira ruse në Shtetet e Bashkuara, sipas një dekreti të nënshkruar sot nga presidenti rus Vladimir Putin.

Shtetet e G7 kanë debatuar për javë të tëra se si të përdorin më së miri asetet financiare ruse me vlerë 300 miliardë dollarë, të tilla si obligacionet qeveritare, të cilat u ngrinë menjëherë pasi Moska pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit 2022, raporton reuters.

Aftësia e Rusisë për t’u hakmarrë në natyrë nëse liderët perëndimorë sekuestrojnë asetet e saj është penguar nga pakësimi i investimeve të huaja, por ajo mund të kthehet në para nga investitorët privatë.

Urdhri i nënshkruar nga Putin renditi letrat me vlerë, pasuritë e paluajtshme, pronat e luajtshme dhe të drejtat e pronësisë në një listë të aseteve në pronësi të SHBA-së që i nënshtrohen sekuestrimit.

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev pranoi muajin e kaluar se Rusia zotëron një sasi të parëndësishme të aseteve të qeverisë amerikane dhe se çdo përgjigje ruse do të ishte asimetrike, por e fokusuar në asetet private.

Asetet e shumë investitorëve të huaj, duke përfshirë individë dhe fonde të mëdha investimesh amerikane, mbahen në llogari të veçanta të prezantuara nga Rusia menjëherë pasi dërgoi ushtrinë e saj në Ukrainë dhe u godit nga një breshëri sanksionesh perëndimore në shkurt të vitit 2022. Paratë në këto llogari nuk mund të transferohen jashtë Rusisë pa lejen e autoriteteve ruse./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...