12.4 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Putini, merr pjesë në shënimin e 5 vjetorit të aneksimit të Krimes

Presidenti rus Vladimir Putin, sot merr pejsë në shënimin e 5 vjetorit të aneksimit të një pjese të territorit të Ukrahinës, akt i cili është gjykuar nga e gjithë bashkësia ndërkombëtare.

Ai sot do të vizitoj portin Sevastopolit, në Krime ku gjindet baza ruse e flotës së Detiti të Zi.

Presidenti rus do të marrë pjesë edhe në hapjen zyrtare të elektranës në Krime, si dhe do të takohet me drejtues lokal të cilët pas okupimit të kësja pjese të Ukarahinës kanë marrë poste drejtuese.

Pas pavarsimit të Ukrahinës, në vitin 1991, baza ushtarake e Sevastopolit, ka mbete bazë ruese edhe pse ishte ne teritorin e Ukrhinës, ndërsa në marsin e vitit 2014 pas krizës në mes dy vendeve, drejtuesit lokal kanë vendosë që baza e flotes detare ruse Sevastopol, ti bashkohet Rusisë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...