8.8 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Qeveria daneze i jepë çdo studenti nga 1.000 dollarë në muaj për të shkuar në fakultet

“Studentët e përjetësisë” është termi për studentët e përjetshëm që përdoret në Danimarkë, dhe pikërisht me këtë lloj studentësh ky vend skandinav ka problem, sepse çdo vit ka gjithnjë e më shumë të tillë për shkak të shkollimit falas.

Mbretëria e Danimarkës është një nga katër vendet evropiane ku studentët gëzojnë këtë përfitim. Një rast i tillë ekziston ende vetëm në Norvegji, Skoci dhe Finlandë.

Çdo student që vijon studimet në këtë vend fiton nga 1 mijë dollarë në muaj. Për shkak të arsimit falas, ky vend është plot me “studentë të përhershëm”, pasi qeveria financon studentët për plot gjashtë vjet, pa asnjë qëllim për të mbaruar fakultetin.

Fatkeqësisht, e gjithë kjo është pasojë e arsimit falas, prandaj fjala është për “studentët e përjetshëm”, d.m.th., “evighedsstuderende”, ra në fokus të publikut vendas.

Daniel Borup Jakobsen, një 24-vjeçar i diplomuar dhe njëkohësisht drejtor në Plecto, tha se fjala daneze “evighedsstuderende” u referohet njerëzve që nuk mbarojnë universitetin, por shpesh ndryshojnë programet e studimit me kalimin e viteve.

“Disa danezë mendojnë se ne i shpenzojmë paratë që marrim në bare dhe klube, por nuk është kështu. Një program si ky është çelësi për të ofruar një edukim të shkëlqyer për të gjithë, pavarësisht nga sa fitojnë prindërit e tyre”, tha studentja daneze Astrid Winther Fischer, që studion në Fakultetin e Inxhinierisë në Kopenhagë.

Për shembull, studentët në Angli diplomohen me një borxh mesatar prej mbi 70 mijë dollarë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...