13.7 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Qeveria e Maqedonisë, ka publikuar afatet e ndërrimit të emërtimit në institucionet

Qeveria e Maqedonisë , ka infomuar se është futë në fuqi marëveshtja e Prespës, me çka vendi ka ndërruar emërin dhe ne të ardhmën do te quhet Republika e Mqedonisë Veriore.

Qeveria ka vënë edhe afate kohore për ndërrimin e emertimit të institucioneve shtetërore.Doganat do të ndërrojnë emërtimet ne vendkalime kufitare brenda tri ditëve të ardhëshme.Te gjitha tabelet me mbishkrime shtetërore në nivlet lokale do të zëvendësohen brenda katër muajsh.Po ashtu brenda katër muajsh do të zëvndësohen edhe tabelat e automjeteve.

Ministira e punëve të brendëshme deri ne fund të vitit 2019 do të duhet të filloj procesin e ndërrimit të dokumenteve identifikimit të shtetasve të Maqedonisë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...