11.3 C
Pec
E diel, 3 Mars, 2024

Qindra thirrje për ndihmë në Viktoria dhe në Australinë Jugore mes stuhive të forta

Qindra njerëz në të gjithë Viktorian dhe Australinë Jugore kanë bërë thirrje për ndihmë pas shiut të dendur dhe stuhive të forta që goditën të dy shtetet.

Banorët në veri dhe veri-lindje të Viktorias u paralajmëruan të prisnin reshje shiu deri në 200 mm kur stuhitë do të përfshinin të gjithë shtetin të dielën dhe të hënën, raporton The Guardian.

Shërbimi i Emergjencave Shtetërore Viktoriane iu përgjigj më shumë se 110 kërkesave për ndihmë dhe të paktën 53 shpëtimeve të lidhura me përmbytjet deri të dielën pasdite.

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Australisë Jugore iu përgjigj mbi 90 thirrjeve për ndihmë të dielën pasi ujërat me rrjedhje të shpejtë bllokuan rrugët në vargmalet Flinders.

Banorët e zonave të rrezikuara nga përmbytjet, si dhe kampistët dhe pushuesit në parqet e karvanëve, u kërkuan të përgatiten dhe të jenë në vëzhgim për paralajmërimet emergjente për përmbytjet.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...