9.9 C
Pec
E martë, 23 Prill, 2024

Qytetarët nuk duan zgjedhje pa marrëveshje me Serbinë

Instituti Demokratik i Kosovës ka publikuar rezultatet e opinionit të tetë publik lidhur me Dialogun Kosovë-Serbi.

Jeta Krasniqi nga KDI theksoi se në pyetjen se a duhet të shkojë në zgjedhje vendi para vazhdimit të fazës përmbyllëse të dialogut, 43.7 përqind e qytetarëve vlerësojnë se nuk duhet të ketë zgjedhje para se të vazhdohet me dialogun, ndërsa 31. 4 përqind mendojnë se duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare në Kosovë para përfundimit të dialogut Kosovë-Serbi.

Në pyetjen se a duhet të arrihet marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë- Serbi, rreth 32.1 përqind e qytetarëve mendojnë se këtë vit duhet arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa 22.7 përqind mendojnë se dialogu të arrihet vitin e ardhshëm. 4.4 përiqind e qytetarëve mendojnë se nuk do të arrihet marrëveshje fare.

Violeta Haxholli nga KDI, tha se 34.8 përqind nuk besojnë se delegacioni i shtetëror të Kosovës do të arrijnë t’i mbrojë interesat e shtetit të Kosovës, ndërsa 34.3 përqind e qytetarëve besojnë se ekipi negciator do të punojë në favor të shtetit të Kosovës.

Se a duhet të përfshihen LDK dhe VV në delegacionin shtetëror, mbi 46 përqind e qytetarëve mendojnë se duhet të përfshihen këto dy parti opozitare në dialog.

Sondazhi është realizuar në periudhën 3 deri 12 mars të këtij viti dhe është realizuar me 1070 qytetarë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...