16 C
Pec
E martë, 30 Maj, 2023

Qytetarët të zhgënjyer nga shtrenjtimi i faturave të rrymës

Zyra për Rregullatorin e Energjisë në mbledhjen e sotme do të marrë vendim për shtrenjtimin e faturave të energjisë elektrike për afro 15%.

Kjo gjë ka qenë edhe temë diskutimi e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti.

Në ktë Komision, ZRrE ka raportuar për kërkesën e saj për rritje të tarifave duke thënë se në këtë gjë ka ndikuar kostoja e importit.

“Në rritjen e tarifave ka ndikuar kosto e importit e cila është më e lartë se që është parashikuar. Menaxhimi i krizës i takon Ministrisë së Ekonomisë. Operatorët tjerë bashkë me rregullatorin janë pjesë e komitetit dhe ne do ta ofrojmë gatishmërinë tonë në menaxhimin e krizave”, deklaroi kryesuesi i Bordit të ZRrE-së, Ymer Fejzullahu.

Ndërkohë, qytetarët janë shprehur të pakënaqur për këtë vendim.

Sipas tyre, mjaftueshëm janë rrogat e vogla për t’i bërë të papërballueshme edhe faturat e fryera.

“Çka me thanë. S’kanë gjinja pare, s’ka kurgja. Me pension 200 euro çka me pagu” tha një qytetar i Prishtinës.

“Le të shtrajtojnë sa të dojnë. Unë jam në pension, veç me qat pension unë mbijetoj” tha një tjetër./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...