15 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

“Radical Optimism” i Dua Lipës është zyrtarisht albumi numër një më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar

Dua Lipa, këngëtarja me famë ndërkombëtare me origjinë nga Kosova, ka arritur të pozicionojë albumin e saj të ri “Radical Optimism” si albumin më të dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Ky lajm u bë i ditur nga vetë artistja përmes disa fotove të publikuara në rrjetin social Instagram, ku ajo shfaqej teksa mbante në duar kupën prestigjioze nga Official Charts.

Sipas Official Charts, “Radical Optimism” ka arritur një debutim të madh duke u shpallur si albumi me debutimin më të madh për një artiste britanike që prej Adeles në vitin 2021.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Albumi ka lëvizur 46,300 njësi në grafikon në javën e parë të lëshimit, një arritje spektakolare që tejkaloi edhe Liam Gallagher dhe John Squire të cilët lanë gjurmë me 39,400 njësi në mars.

Ky triumf e bën “Radical Optimism” të Dua Lipës albumin e parë të saj që debuton në krye të listës së albumeve në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi i dytë i saj, “Future Nostalgia”, arriti të ngjitet në pozitën numër një në javën e tij të dytë, ndërsa albumi i debutimit “Dua Lipa” përfundoi në vendin e tretë, megjithatë vazhdoi të kishte një qëndrueshmëri mbresëlënëse në grafikone për 354 javë.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Përveç kësaj, “Radical Optimism” gjithashtu shënoi shitjet më të mëdha në vinil dhe kryesoi listën e Albumeve në Vinil në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo arritje vjen para se Dua Lipa të marrë skenën kryesore të Glastonbury Piramidës në muajin e ardhshëm, duke shtuar akoma më shumë në festimin e suksesit të saj të vazhdueshëm.

Foto: Dukagjin Lipa/Instagram

Ndërkohë, babai dhe menaxheri i Dua Lipës, Dukagjin Lipa, gjithashtu u përfshi në festimet duke postuar fotografi në Instagram, ku ai dhe Dua shfaqen duke festuar këtë sukses të madh. “Radical Optimism” markon një kapitull të ri në karrierën e Dua Lipës, e cila vazhdon të dëshmojë pse ajo është një nga yjet më në zë të muzikës bashkëkohore./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...