31.3 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Raportet me Osmanin, Kurti: Nganjëherë kam dallime edhe me Konjufcën e Gërvallën,nuk besoj se janë të patejkalueshme

Kryeministri Albin Kurti tha se ka “bashkëpunim të ngushtë” me presidenten Vjosa Osmani, ani pse kjo e fundit tregoi hapur se së fundmi ka munguar komunikimi Qeveri-Presidencë.

Kurti tha se nganjëherë ai ka diskutime e dallime edhe me kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, por shtoi se nuk beson që ato janë “të patejkalueshme”.

“Ne kemi bashkëpunim të ngushtë. Kjo nuk do të thotë që edhe me kryeparlamentarin Konjufca, edhe me ministren e Jashtme, Gërvalla, edhe me presidenten Osmani nuk kemi pasur diskutime, nganjëherë dallime, por unë nuk besoj që ka të tilla të cilat janë të patejkalueshme apo..”, tha Kurti.

Një mungesë totale komunikimi ndërmjet Qeverisë dhe Presidencës, e shpërfaqur para rreth dy javësh kur Kosova dështoi të anëtarësohej në Këshillin e Europës, i ka vënë përballë krerët e shtetit.

Moskoordinimi për një letër të dërguar në Strasburg në maj, pak para se Kosova të dështonte të anëtarësohej në Këshillin e Europës, duket se i dha fund marrëdhënieve të mira ndërmjet kryeministrit dhe presidentes. Vjosa Osmani tha se ajo letër e ka nxjerrë Asociacionin nga marrëveshja me Serbinë, gjë të cilën Albin Kurti e ka përdorur si argument kryesor përballë BE-së dhe SHBA-së kur e ka kundërshtuar themelimin e Asociacionit.

Osmani e ka cilësuar qesharak një arsyetim të kryeparlamentarit Konjufca se mungesa e komunikimit Qeveri-Presidencë kishte ndodhur pa qëllim./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...